14 dobrych praktyk, by przekonać klienta do wystawienia firmie pozytywnej opinii – część 2

0
1695

14_dobrych_praktyk_by_przekonac_klienta_do_wystawienia_firmie_pozytywnej_opinii_czesc_2W ostatnim wpisie przedstawiliśmy kilka zasad albo przykładów działań, które powinieneś podjąć, jeśli zależy Ci na pozytywnych opiniach od klientów w sieci. Co zrobić, aby te opinie się pojawiały? Zapraszamy na drugą część artykułu.

Zaczynamy!

8. Napisz recenzję… za klienta!

Skoro już o oszczędności czasu mowa, możemy w tym nieco klientowi pomóc. O ile ocenę musi on wystawić firmie samodzielnie, o tyle… referencje możesz napisać za niego. Wiele firm przygotowuje wzory listów referencyjnych, które klient następnie firmuje swoim nazwiskiem. Jest to bardzo dobre, szybkie i wygodne rozwiązanie, które cieszy się wśród klientów dużą popularnością, bo zdejmuje z ich barków konieczność tworzenia tekstu.

9. Zaangażuj tych, którzy już napisali!

Wielu klientów z zasady albo innych wiadomych sobie powodów nie ocenia sklepów, produktów itp., nie wystawia opinii, a jeżeli jednak zdecyduje się to zrobić, to tylko wtedy, kiedy czuje się z jakiegoś powodu rozczarowana. Na negatywne, ale konstruktywne i nie łamiące dobrych zasad komunikacji w sieci opinie zawsze powinniśmy odpowiadać i angażować się w komunikację z klientami. Będzie to na pewno postrzegane jako duża zaleta Twojej firmy. Jeżeli mamy klientów, którzy wystawiają nam opinie (nawet te negatywne) warto zadbać w komunikacji o to, aby zmienili o nas zdanie i docenili nasze wysiłki, nagradzając je tym razem np. wyższą oceną czy pozytywną opinią. Dbajmy o klientów, którzy o nas piszą!

10. Podziel się referencjami w Social Media!

Skoro otrzymałeś od klienta miłe słowo, dlaczego nie pochwalić się tym w mediach społecznościowych? Warto pamiętać o takiej praktyce! Oczywiście nie chcemy, żeby firmowy „wall” stał się miejscem samych „przechwałek”, ale od czasu do czasu, nawet dla urozmaicenia komunikacji na firmowym profilu, warto takie referencje zamieścić.Podziel_sie_referencjami_na_Social_Media

11. Zaoferuj korzyść!

Skoro tak zależy Ci na opinii od klienta, dlaczego nie zachęcić go do jej wystawienia, oferując jakiś bonus w zamian? Sam zdecyduj o rodzaju zachęty. Może to być kupon zniżkowy, darmowa wysyłka, gratis dodany do złożonego zamówienia, procent ze sprzedaży przekazany jako wsparcie dla organizacji charytatywnej, darmowy e-book itp.Zaoferuj_korzyscnagroda za opinię

12. Poproś o opinię… we właściwym czasie!

Jeżeli oczekujesz od nas, że dokładnie wskażemy Ci ten właściwy moment, by poprosić klienta o wystawienie opinii to się rozczarujesz. Wiele bowiem zależy od tego, co klient kupił albo z jakiej usługi skorzystał. Jeżeli prosisz o ocenę kremu czy maseczki do twarzy, poczekaj aż użytkownik będzie mógł coś więcej napisać na temat testowanego kosmetyku i swojego doświadczenia z nim związanego. Jeżeli przeprowadzasz dla klienta kampanię reklamową w sieci, dla własnego dobra wstrzymaj się z prośbą o wystawienie opinii do końca współpracy czy zrealizowanej kampanii. Chyba że zależy Ci na ocenie tego, jak przebiegła sama transakcja, kontakt klient – dostawca oraz czy towar jest zgodny z zakupem, wówczas możesz poprosić o opinię znacznie szybciej. Zawsze jednak daj klientowi ten cenny czas na zdobycie doświadczenia po zakupie.

13. Poproś raz… i jeszcze raz!

W tym przypadku zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że wystarczy poprosić klienta raz o dodanie opinii i nie ma potrzeby więcej go tym tematem „nękać”, podczas gdy pojawiają się także głosy przemawiające jednak za tym, aby – dla lepszej skuteczności – poprosić go o to po raz kolejny. Jest kilka powodów. Klienci zapominają, odkładają to na później, mogą też przeoczyć Twoją prośbę, dlatego mail przypominający może bardzo pomóc. Pamiętaj – nie naprzykrzaj się. Jeżeli mimo przypomnienia, klient nie wystawi Ci oceny lub opinii, widocznie wcale nie ma tego zamiaru zrobić więc zrezygnuj z kolejnych „przypominajek”.

14. Rób swoje… dobrze!

Last but not least. Od tego właściwie należałoby zacząć pisanie o dobrych praktykach. Jeżeli robisz coś naprawdę dobrze, a Twoja oferta jest dla klienta (z różnych powodów) atrakcyjna i chętnie do Ciebie wraca, na pewno zarekomenduje Cię swoim znajomym. Zapewne też z własnej inicjatywy albo pod wpływem Twojej prośby, będzie bardziej skłonny do wystawienia Ci dobrej opinii. W dzisiejszych czasach tak to działa. Dobry biznes sam się obroni, marketing szeptany zacznie działać, a to na pewno przełoży się na opinie i wystawione referencje.

Część pierwsza artykułu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here