Zaczynamy!
8. Napisz recenzję… za klienta!
Skoro już o oszczędności czasu mowa, możemy w tym nieco klientowi pomóc. O ile ocenę musi on wystawić firmie samodzielnie, o tyle… referencje możesz napisać za niego. Wiele firm przygotowuje wzory listów referencyjnych, które klient następnie firmuje swoim nazwiskiem. Jest to bardzo dobre, szybkie i wygodne rozwiązanie, które cieszy się wśród klientów dużą popularnością, bo zdejmuje z ich barków konieczność tworzenia tekstu.
9. Zaangażuj tych, którzy już napisali!
Wielu klientów z zasady albo innych wiadomych sobie powodów nie ocenia sklepów, produktów itp., nie wystawia opinii, a jeżeli jednak zdecyduje się to zrobić, to tylko wtedy, kiedy czuje się z jakiegoś powodu rozczarowana. Na negatywne, ale konstruktywne i nie łamiące dobrych zasad komunikacji w sieci opinie zawsze powinniśmy odpowiadać i angażować się w komunikację z klientami. Będzie to na pewno postrzegane jako duża zaleta Twojej firmy. Jeżeli mamy klientów, którzy wystawiają nam opinie (nawet te negatywne) warto zadbać w komunikacji o to, aby zmienili o nas zdanie i docenili nasze wysiłki, nagradzając je tym razem np. wyższą oceną czy pozytywną opinią. Dbajmy o klientów, którzy o nas piszą!
10. Podziel się referencjami w Social Media!
Skoro otrzymałeś od klienta miłe słowo, dlaczego nie pochwalić się tym w mediach społecznościowych? Warto pamiętać o takiej praktyce! Oczywiście nie chcemy, żeby firmowy „wall” stał się miejscem samych „przechwałek”, ale od czasu do czasu, nawet dla urozmaicenia komunikacji na firmowym profilu, warto takie referencje zamieścić.
11. Zaoferuj korzyść!
Skoro tak zależy Ci na opinii od klienta, dlaczego nie zachęcić go do jej wystawienia, oferując jakiś bonus w zamian? Sam zdecyduj o rodzaju zachęty. Może to być kupon zniżkowy, darmowa wysyłka, gratis dodany do złożonego zamówienia, procent ze sprzedaży przekazany jako wsparcie dla organizacji charytatywnej, darmowy e-book itp.
12. Poproś o opinię… we właściwym czasie!
Jeżeli oczekujesz od nas, że dokładnie wskażemy Ci ten właściwy moment, by poprosić klienta o wystawienie opinii to się rozczarujesz. Wiele bowiem zależy od tego, co klient kupił albo z jakiej usługi skorzystał. Jeżeli prosisz o ocenę kremu czy maseczki do twarzy, poczekaj aż użytkownik będzie mógł coś więcej napisać na temat testowanego kosmetyku i swojego doświadczenia z nim związanego. Jeżeli przeprowadzasz dla klienta kampanię reklamową w sieci, dla własnego dobra wstrzymaj się z prośbą o wystawienie opinii do końca współpracy czy zrealizowanej kampanii. Chyba że zależy Ci na ocenie tego, jak przebiegła sama transakcja, kontakt klient – dostawca oraz czy towar jest zgodny z zakupem, wówczas możesz poprosić o opinię znacznie szybciej. Zawsze jednak daj klientowi ten cenny czas na zdobycie doświadczenia po zakupie.
13. Poproś raz… i jeszcze raz!
W tym przypadku zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że wystarczy poprosić klienta raz o dodanie opinii i nie ma potrzeby więcej go tym tematem „nękać”, podczas gdy pojawiają się także głosy przemawiające jednak za tym, aby – dla lepszej skuteczności – poprosić go o to po raz kolejny. Jest kilka powodów. Klienci zapominają, odkładają to na później, mogą też przeoczyć Twoją prośbę, dlatego mail przypominający może bardzo pomóc. Pamiętaj – nie naprzykrzaj się. Jeżeli mimo przypomnienia, klient nie wystawi Ci oceny lub opinii, widocznie wcale nie ma tego zamiaru zrobić więc zrezygnuj z kolejnych „przypominajek”.
14. Rób swoje… dobrze!
Last but not least. Od tego właściwie należałoby zacząć pisanie o dobrych praktykach. Jeżeli robisz coś naprawdę dobrze, a Twoja oferta jest dla klienta (z różnych powodów) atrakcyjna i chętnie do Ciebie wraca, na pewno zarekomenduje Cię swoim znajomym. Zapewne też z własnej inicjatywy albo pod wpływem Twojej prośby, będzie bardziej skłonny do wystawienia Ci dobrej opinii. W dzisiejszych czasach tak to działa. Dobry biznes sam się obroni, marketing szeptany zacznie działać, a to na pewno przełoży się na opinie i wystawione referencje.