Ratunku mój formularz nie działa, czyli 5. parametr funkcji mail()

0
2067

Czasami dzieje się tak że na naszej stronie internetowej przestaje działać formularz kontaktowy, oczywiście nikt oprócz nas nie ma dostępów do naszej strony, a jeszcze tydzień temu wszystkie maile wysłane przez formularz do nas dochodziły.

Bez paniki! Wszystko da się wytłumaczyć w logiczny sposób, bo przecież żadne krasnoludki nie weszły na naszą stronę i jej nie popsuty :). Weźmy głęboki wdech i rozpocznijmy analizę.

Po pierwsze najlepiej sami sprawdźmy działanie naszego formularza. Zacznijmy od początku, czyli od wysłania do siebie testowego maila przez formularz kontaktowy. Dobrze stworzony formularz po wysłaniu wiadomości powinien zawsze zwracać komunikat – o poprawnie wysłanej wiadomości czy też o błędzie przy wysyłce. Tak więc jakikolwiek komunikat jest lepszy niż brak komunikatu. W przypadku pozytywnego komunikatu o wysłanej wiadomości przez formularz problemu należy szukać w naszej poczcie, możliwe że maile trafiają z jakiegoś powodu do SPAM’u. W przypadku negatywnego komunikatu sprawa może być już bardziej złożona.

I tutaj przyczyną może być wprowadzenie 5. parametru dodanego do funkcji odpowiedzialnej za wysyłkę maili z formularza.

Czarna magia? Nie, zdecydowanie jest to bardziej przyjazne.

Na wstępie krótkie wytłumaczenie „po co to?”. Otóż hakerzy codziennie włamują się na serwery, robiąc na nich zamęt i wykorzystują do swoich celów np. do wysyłki niechcianych wiadomości czyli SPAM’u. Niektórzy hostingodawcy po takich przejściach z Hakerami postanowili wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia w postaci właśnie 5 parametru funkcji mail(). W tym momencie maile mogą być wysyłane przez stronę jedynie poprzez adres mailowy fizycznie istniejący.

No dobra znamy już przyczynę błędu, ale co dalej?

Żeby nie zagłębiać się już w aspekty techniczne przejdź do rozwiązania problemu z naszym formularzem. Jeżeli maile z formularza przychodzą do nas z maila znajdującego się w domenie tej samej co strona internetowa to wystarczy tylko skonfigurować wysyłanie poczty na naszej stronie przez serwer poczty SMTP.

No dobra, a jeżeli nie masz maila w domenie? To trzeba go po prostu utworzyć :), Pamiętajmy, że maile w domenie wyglądają dużo bardziej profesjonalnie w kontakcie z Klientem niż np. mail: kontaktmojastrona@wp.pl czy kontaktmojastrona@buziaczek.pl.

Mamy już maila w domenie, teraz potrzebujemy następujących danych:

  • Login
  • Hasło
  • Nazwa serwera SMTP
  • Numer portu SMTP

Mając już te dane można skonfigurować wysyłkę poczty przez SMTP. W zależności na jakim CMS’ie jest postawiona nasza strona można to ustawić konfiguracji CMS’a (np. Joomla), bądź wykorzystać do tego wtyczkę (WordPress).

Jeżeli nie wiesz na jakim CMS’ie jest wykonana Twoja strona skontaktuj się z nami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here