Tłumacz Google – 103 języki w 10 lat!

0
2671

SEO-i-SEM-newsy

Amharski, fryzyjski, samoański i xhosa – to tylko niektóre z języków, które zostały ostatnio dodane do Tłumacza Google. 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Google chciało pokazać Wam jak stara się chronić różnorodność językową, a także zaprosić Was do przyłączenia się do internetowej Społeczności Tłumacza Google, złożonej z ponad miliona internautów, która ułatwia ludziom na całym świecie komunikację w ich ojczystych językach.

Kiedy w 2006 roku Google rozpoczął przygodę z Tłumaczem, obsługiwał on tylko cztery języki – angielski, arabski, chiński i rosyjski. Dzisiaj, niemal 10 lat później, jest ich aż 103! (to aż 99% języków spośród wszystkich, którymi posługują się internauci na całym świecie!). Oprócz tak popularnych języków jak hiszpański czy angielski (w obu językach mówi ok. 10% ludności), Tłumacz zna również np. język telugu, którym w Indiach posługuje się aż 70 milionów osób, czy ostatnio dodany do listy  języków – fryzyjski, w którym porozumiewa się ok. 700 tysięcy mieszkańców Holandii, Niemiec i Danii.
infografika tłumacz google
Oprócz wspomnianego fryzyjskiego, Tłumacz Google uruchomił niedawno dwanaście nowych języków: amharski, korsykański, kirgiski, hawajski, kurdyjski, luksemburski, samoański, szkocki, shona, sindhi, paszto i xhosa. Jeśli chcecie zobaczyć pełną listę  języków Tłumacza Google kliknijcie TUTAJ.

Z usługi Tłumacza możecie korzystać na niemal każdym urządzeniu mobilnym –  co ciekawe, nie tylko na smartfonach, tabletach czy komputerach, ale również na smartwatchach! Ta prosta aplikacja pozwala na tłumaczenie przy użyciu klawiatury, ale rozpoznaje również znaki napisane ręcznie, a nawet mowę, dzięki czemu możecie łatwo przeprowadzić dwujęzyczną konwersację z Waszymi zagranicznymi znajomymi.

Tłumacz Google błyskawicznie tłumaczy również obrazy przy użyciu aparatu. Wystarczy zrobić zdjęcie tekstu, by uzyskać tłumaczenie aż w 36 językach! Ostatnio Google wprowadziło do Tłumacza kolejną funkcję, która pozwala na tłumaczenie wizualne w czasie rzeczywistym nawet bez robienia zdjęcia – aby ją przetestować wystarczy, że skierujecie aparat na wybrany fragment tekstu. Aplikacja natychmiast przetłumaczy tekst z języka angielskiego na 27 innych języków ( w tym polski),  a także odwrotnie – z 27 języków na język angielski. Jeśli chcecie zobaczyć jak działa wizualne tłumaczenie w czasie rzeczywistym obejrzyjcie krótkie wideo.

Jeśli macie ochotę pomóc doskonalić jakość tłumaczeń dołączcie do Społeczności Tłumacza Google. Do tej pory, wspólnymi siłami Społeczność dokonała na całym świecie ponad 50 milionów tłumaczeń słów i wyrażeń – to między innymi dzięki niej każdego dnia ponad 500 milionów użytkowników tłumaczy ponad 100 miliardów słów!