Jak zwiększyć konwersję e-mail marketingu?

0
2871

 

 

konwersja

 

Zależy Ci na niskich kosztach i szybkich efektach promocyjnych, ale nie wiesz jak skutecznie dotrzeć do odbiorcy poprzez e-mail? Z tego artykułu dowiesz się jak uniknąć niepożądanych działań i na co warto zwrócić uwagę tworząc skuteczną kampanię mailingową.

E-mail marketing jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych metod reklamy online. Nic więc dziwnego, że jego popularność stale rośnie, a na nasze skrzynki codziennie dociera coraz więcej wiadomości. Niestety, wraz ze wzrostem liczby przesyłanych maili, coraz trudniej wzbudzić zainteresowanie potencjalnego odbiorcy. Kampanie, które nie są odpowiednio przygotowane mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Aby możliwie jak najlepiej wykorzystać potencjał e-mail marketingu, musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę oraz czego unikać przy tworzeniu skutecznej kampanii e-mailingowej.

termin wysłania

  1. Zacznijmy od ustalenia terminu wysyłki e-mail marketingu. Właściwy termin emisji naszych wiadomości ma bardzo duży wpływ na skuteczność całej akcji. Jeśli wyślemy kampanię o niewłaściwej porze, może okazać się, że odbiorcy wcale nie odczytają naszej wiadomości. Analizując statystyki przeprowadzonych kampanii zauważymy, że istnieje istotna różnica między aktywnością klientów biznesowych i indywidualnych. W przypadku B2B zaleca się wysyłki w dniach roboczych, w godzinach porannych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest emisja kampanii we wtorek, ponieważ  w poniedziałki, po weekendzie skrzynki często potrafią być przepełnione korespondencją. Natomiast w przypadku klientów  indywidualnych, najlepszym terminem na wysyłkę jest weekend lub godziny wieczorne w ciągu tygodnia, kiedy odbiorcy mają więcej czasu na odbiór korespondencji. Pamiętajmy, że są to ogólnie przyjęte praktyki i może się niekiedy okazać, że przełamanie tych zasad i wysyłka o nietypowej porze przyniesie znacznie lepsze rezultaty, dlatego warto realizować kilka wysyłek o różnych porach dnia  i analizować statystki swoich kampanii.

grupa docelowa

  1. Wybór odpowiedniej grupy docelowej to bardzo istotny element każdej kampanii e-mailingowej. Mając w swojej ofercie określony produkt, musimy ustalić do kogo kierujemy komunikat, kto może być potencjalnie zainteresowany naszą ofertą. Wysyłka do wszystkich adresów w bazie, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a często jedynie wzrost kosztów kampanii. Wybór określonej grupy docelowej umożliwi dopasowanie treści wiadomości do odbiorcy. Kampanie ze spersonalizowaną ofertą, kierowaną do odpowiedniej grupy odbiorców, zwykle osiągają wyższe wyniki konwersji, co może mieć bezpośredni wpływ na efekt sprzedażowy całej akcji.

 

  1. Kolejnymi bardzo ważnymi elementami każdej kampanii są nadawca i temat e-maila. Warto poświęcić więcej czasu na opracowanie tych elementów, jeśli chcemy uniknąć usunięcia wiadomości przez naszych adresatów jeszcze przed jej odczytaniem. Za najefektywniejsze rozwiązanie uważa się spersonalizowanie e-maila poprzez wpisanie w pole nadawcy imienia, nazwiska lub nazwy firmy. Tak skonstruowany nadawca daje odbiorcy poczucie, że e-mail nie jest wygenerowany automatycznie, nikt przecież nie lubi korespondować z robotem. Natomiast tworząc sam temat wiadomości, warto postarać się, aby był krótki, interesujący i przede wszystkim zachęcający odbiorcę do otwarcia i przeczytania wiadomości. Trzeba pamiętać również, że temat powinien bezwzględnie nawiązywać do treści e-maila, w przeciwnym razie wprowadzony w błąd odbiorca może oznaczyć go jako SPAM, a tego należy unikać.

 

Zobacz, jak zwiększyć dotarcie e-maili do odbiorcy – Skuteczny email marketing

 

  1. Kolejnym ważnym aspektem skutecznej wiadomości jest kreacja, którą zobaczy nasz odbiorca. Licznie prowadzone badania wskazują, że odbiorcy e-maili poświęcają zaledwie kilka sekund na zapoznanie się z treścią wiadomości. W związku z powyższym,  każdy komunikat powinien być czytelny, w miarę krótki i wzbudzający zainteresowanie każdego potencjalnego klienta i przede wszystkim  prowokujący  do kliknięcia i przejścia na stronę docelową, na której znajdzie więcej informacji na temat oferty. Bardzo ważne, aby kreacja nawiązywała do tematu maila, a strona docelowa była rozwinięciem kreacji mailingowej. Nic bardziej nie denerwuje odbiorców, niż mylące komunikaty. Uważajmy też, aby nie przesadzać z rozmiarami kreacji! Wiadomość powinna mieścić się na ekranie każdego komputera, czyli mieć nie więcej niż 600 pikseli szerokości oraz maksymalnie 470 pikseli wysokości, tak aby nie zmuszać potencjalnego klienta do przewijania wiadomości.

 

  1. Analiza wyników kampanii to bardzo istotny element, który należy wykonać po każdej przeprowadzonej wysyłce. Raport, który otrzymamy po zrealizowanej emisji, to bogate źródło informacji do przenalizowania. Uzyskane parametry pozwolą określić przede wszystkim czy kampania przyniosła oczekiwany rezultat, oraz które elementy były właściwie przygotowane, a które warto poprawić przed kolejną wysyłką. Często zalecane jest również przeprowadzenie testu A/B na mniejszej grupie odbiorców tak, by na podstawie otrzymanych wskaźników, zmodyfikować i zoptymalizować treść wiadomości przed finalną wysyłką.

 

Podsumowanie

 

Kampania e-mail marketingowa to złożony proces, niemniej przestrzegając powyższych zasad,  można liczyć na wysoką efektywność emisji i uzyskanie określonego celu. Przede wszystkim musimy  uwzględniać oczekiwania końcowego odbiorcy. Warto również testować kilka rozwiązań i zdecydowanie analizować otrzymane wyniki, a wnioski wykorzystywać do planowania kolejnej wysyłki. Należy zadbać  niemal o każdy element związany z kampanią,  więc jeśli nie posiadasz odpowiednich narzędzi, brak Ci doświadczenia lub po prostu nie masz czasu, zleć to zadanie agencji, która posiada kompetencje w tym zakresie i potrafi stworzyć skuteczne narzędzie sprzedażowe dla Twojej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here