Jak założyć sklep internetowy? Twój pierwszy krok w e-commerce

0
580

Jak_zalozyc_sklep_internetowy

Już 73% osób kupuje w sieci. Rynek e-commerce od kilku lat stopniowo się rozwija, a obecna sytuacja jeszcze bardziej napędza jego rozwój. E-commerce to ogromna szansa dla firm. Jeśli jeszcze nie sprzedajesz w sieci, najwyższa pora na Twój krok – założenie własnego sklepu internetowego. W artykule odpowiadamy na pytania: co zachęca klientów do internetowych zakupów? Czym powinien wyróżniać się idealny e-sklep? Jak rozpocząć sprzedaż w sieci?

Czy warto sprzedawać w sieci?

Zdecydowanie tak! Na początku przyjrzyjmy się danym. Polska należy do najdynamiczniej rozwijających się rynków e-commerce na świecie – zgodnie z raportem Statista Digital Market Outlook nasz kraj uplasował się pod tym względem na 13 miejscu w stawce. Jeśli chodzi o wartość polskiego rynku e-commerce, to przekroczyła ona w 2020 roku ponad 100 mld zł. eMarketer ocenia, że globalny rozwój e-commerce pandemia przyspieszyła o dwa lata. Digital Commerce360 prognozuje, że do 2025 roku przychody 72% sprzedawców będą pochodziły właśnie ze sprzedaży online[1].

Czy warto więc docierać do klientów online?

  • Tak – bo to odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość – sprzedaż w sieci rośnie w siłę już od kilku lat, prawdopodobnie pandemia tylko przyspieszyła jej rozwój.
  • Tak – bo to recepta na niepewne czasy – zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że na rynku będą liczyć się firmy, które potrafią dostosować się do zmian, nie boją się ryzyka i są w stanie zaoferować sprzedaż wielokanałowo – zarówno offline, jak i online.
  • Tak – bo to szansa na jeszcze lepsze poznanie zachowania coraz bardziej świadomych konsumentów i znalezienia odpowiedzi na ich potrzeby – a także dotarcie do nowych klientów, czyli tych, którzy dopiero oswajają się z metodą kupowania w sieci.

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby w ogóle zacząć sprzedawać w sieci? Odpowiedź jest prosta – musisz wykonać pierwszy krok w e-commerce, czyli założyć własny sklep internetowy.

 

Stworzymy dla Ciebie profesjonalny e-sklep, który przyciągnie klientów i będzie generował zyski. Sprawdź >>

 

Ile osób kupuje w sieci? Dlaczego wybieramy zakupy online?

Według danych Gemius już 73% osób kupuje w sieci. To stopniowy wzrost w porównaniu do lat poprzednich. Co ciekawe, internetowe zakupy nie mają przypisanej konkretnej płci, chętnie wybierane są zarówno przez kobiety (51%), jak i mężczyzn (49%)[2].osoby_kupujace_w_sieci

Źródło: porównanie raportów: „E-commerce w Polsce 2019” oraz „E-commerce w Polsce 2020”

Co motywuje klientów do robienia zakupów? Przede wszystkim dostępność 24/7, możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu, a także brak ograniczeń czasowych:

sklep_internetowy

Źródło: raport „E-commerce w Polsce 2020”

By jednak sklep internetowy był dostępy całą dobę, musi być stabilny. Nieprzerwana ciągłość działania, a także bezawaryjność to podstawa – tylko taki sklep będzie przynosił zyski. Wśród ofert specjalistów budujących e-sklepy, warto poszukać tych dających taką gwarancję. Przykładem są np. sklepy internetowe Premium eShop, które instalowane są na bezpiecznych i wydajnych serwerach.

Co natomiast odstrasza klientów od robienia zakupów w sieci? Wyskakujące pop-upy, nieintuicyjna nawigacja, nieprzyjazny i przestarzały design strony… To tylko niektóre z przykładów. Dziś klienci są bardziej wymagający, nie chcą tracić czasu i nerwów na skomplikowane procesy zakupowe.

Dlatego tak ważne jest, by e-sklep był zaprojektowany według zasad User Experience – powinien być wygodny i intuicyjny w obsłudze. Łatwość poruszania się po sklepie to gwarancja zysku dla sprzedawcy.

Jak klienci kupują w Internecie?

Zastanawiasz się, jak właściwie klienci kupują w Internecie? Jakie urządzenia wykorzystują do e-zakupów? Według raportu Gemius internauci najczęściej robią zakupy w sieci za pomocą laptopa (80%) oraz smartfona (69%). To oznacza, że jeśli chcesz wkroczyć w świat e-commerce, Twój sklep musi być responsywny, czyli dostępny na różnych urządzeniach, również mobilnych.

urzadzenia_doezakupow

Źródło: porównanie raportów: „E-commerce w Polsce 2019” oraz „E-commerce w Polsce 2020”

Jak zdobyć zaufanie klientów?

Eksperci są zgodni, że jednym z kluczowych trendów e-commerce 2021 jest bezpieczeństwo. Zwiększona cyberprzestępczość sprawia, że coraz trudniej zaufać informacjom w sieci. Ponadto warto pochylić się nad nową grupą klientów, która dopiero zaczyna przygodę z zakupami w sieci. Szczególnie te osoby podchodzą z rezerwą do internetowych transakcji. Receptą na zdobycie zaufania zarówno stałych internetowych zakupowiczów, jak i nowych, mniej świadomych klientów, jest zbudowanie bezpiecznego sklepu online podsiadającego certyfikat SSL.

Podsumowując, w świecie e-commerce liczą się: bezawaryjność, ciągłość działania, dobry UX, responsywność, bezpieczeństwo – tym właśnie powinny charakteryzować się idealne e-sklepy, które przynoszą zyski. Jak zbudować taki sklep od podstaw? Gdzie szukać pomocy?

Jak założyć sklep internetowy? Poznaj nasz e-book

Jeśli chcesz sprzedawać w sieci, ale nie wiesz, od czego zacząć lub chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zapoznaj się z naszym e-bookiem:

Pobierz darmowy e-book „Jak założyć sklep internetowy?”

Jak_zalozyc_sklep_internetowy_ebook

Już tylko krok dzieli Cię od wkroczenia w świat w e-commerce. Jeśli szukasz przewodnika, w naszym e-booku znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Co trzeba wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?
  • Jaką platformę sprzedażową wybrać?
  • Co warto wiedzieć o domenie i hostingu?
  • Jaki powinien być idealny sklep internetowy?
  • Ile trwa założenie e-sklepu i ile to kosztuje?
  • Co trzeba wiedzieć o logistyce w sklepie internetowym?

Wszystko od A do Z – od kwestii technicznych, przez regulacje prawne i logistyczne przedstawiliśmy w naszym e-booku. Poradnik kierujemy do wszystkich, którzy dopiero myślą o założeniu własnego e-sklepu. Zapraszamy do lektury!

 

 

[1] https://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-ecommerce-2021-jak-sprzedawac-w-internecie-porady-dla-firm-ebook-260855

[2] https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/e-commerce-w-polsce-2020.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here