Facebook zaszyfruje wszystko, co się da. Mark Zuckerberg przedstawił swoją wizję rozwoju platformy

0
3243

Facebook zaszyfruje wszystko, co się da. Mark Zuckerberg przedstawił swoją wizję rozwoju platformy

Mark Zuckerberg opublikował na swoim Blogu wizję rozwoju Facebooka. Mówi ona m.in. o połączeniu Messengera, Instagrama i WhatsApp’a, a także wdrożeniu szyfrowania end-to-end. Na czym będą się opierać przyszłe zmiany i czego się możemy spodziewać już wkrótce od najpopularniejszych serwisów komunikacyjnych? Przenalizujmy je.

Wizja przyszłości Facebooka

Mark Zuckerberg opublikował notatkę w swoim profilu na Facebooku, w której dokładnie przedstawił swoją wizję przyszłości tej sieci społecznościowej. Priorytet postawiono na prywatność użytkowników, poufność informacji i bezpieczeństwo przechowywanych danych. Założyciel Facebooka jest pewien, że przyszłość należy do serwisów prywatnych z szyfrowanymi danymi. Użytkownicy mediów społecznościowych już teraz chcą mieć pewność, że platforma, na której wymieniają się informacjami i danymi poufnymi jest bezpieczna. Zuckerberg zapewnia, że Facebook jest w stanie takie bezpieczeństwo informacji w przyszłości zapewnić. Kierunek Facebooka na niedaleką przyszłość:

  • prywatność interakcji użytkowników;
  • szyfrowanie danych;
  • bezpieczeństwo;
  • czasowe ograniczenia przechowywania informacji;
  • interoperacyjność.

Prywatność interakcji użytkowników

Główną wartością dla Facebooka jest jego użytkownik, a ten przede wszystkim potrzebuje prywatności, pełnej kontroli i bezpieczeństwa swoich danych. Poza tym, użytkownicy każdej platformy społecznościowej chcą mieć pewność, że osoby trzecie nie będą miały dostępu do informacji prywatnej.

Ambicją Zuckerberga jest dążenie do tego, aby platformy Messenger i WhatsApp były jeszcze szybsze, bardziej prywatne i bezpieczniejsze, w tym poprzez szyfrowanie end-to-end. W dalszych krokach planuje także wdrożenie dodatkowych sposobów osobistej komunikacji ze znajomymi, w grupach i firmach.

Szyfrowanie danych

Szyfrowanie danych end-to-end – jest ważnym elementem rozwoju sieci społecznościowej. WhatsApp już posiada to narzędzie. Teraz Zuckerberg planuje wdrożyć je na Facebooku i Messengerze. Technologia end-to-end zapewnia szyfrowanie korespondencji użytkowników, nawet tych od administratorów platformy, czym zapewnia 100% prywatność informacji poufnych.

Bezpieczeństwo

Zuckerberg postanowił, że w krajach, w których naruszona jest prywatność i wolność słowa nie będzie budował centrów przetwarzania danych prywatnych użytkowników. Może to też oznaczać blokowanie serwisów w takich krajach. Jego zdaniem, najlepszym sposobem na bezpieczeństwo i ochronę danych poufnych jest brak ich przechowywania. Z tego właśnie powodu, WhatsApp nie przechowuje kluczy zaszyfrowanych danych. Ten sam model Zuckerberg planuje zastosować też do innych swoich serwisów.

Czasowe ograniczenia przechowywania informacji

Coraz częściej Mark Zuckerberg mówi o tym, że nie ma sensu przechowywanie informacji użytkowników na zawsze. Z drugiej strony, użytkownicy mogą bezpowrotnie stracić dostęp do wielu informacji, jeśli wszystkie posty i wiadomości na Facebooku i Instagramie będą po jakimś czasie znikać. Rozwiązaniem może stać się zarchiwizowanie informacji, do której użytkownik będzie mógł wrócić w razie potrzeby. Np. wiadomości mogą być domyślnie usuwane w ciągu miesiąca lub roku. Użytkownik samodzielnie będzie mógł zmienić czas archiwacji albo całkowicie wyłączyć tę funkcję.

Interoperacyjność

Interoperacyjność będzie polegała na połączeniu Messengera, Instagrama i WhatsAppa. Najpierw Zuckerberg planuje zacząć od umożliwienia wzajemnej komunikacji użytkowników z różnych platform/aplikacji. W przyszłości taką kompatybilność planują przełożyć też na SMSy, które już teraz można wysłać i otrzymać powiadomienie na Messengera, zainstalowanego na urządzeniach mobilnych z systemem Android.

Czym zaskoczą nas media społecznościowe w przyszłości – okaże się. Na naszym Blogu będziemy informować Was na bieżąco o tym, od czego zacznie wdrażanie swoich planów Mark Zuckerberg oraz na jakie zmiany i nowości muszą przygotować się użytkownicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here